BR246D-1000A2-48V-034M
Mfr.Part #
BR246D-1000A2-48V-034M
Manufacturer
Microchip Technology
Description
2PDT 10 AMP SUPRESSED RELAY QPL,
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Package :
Bulk
Coil Current :
48 mA
Series :
BR246D
Release Time :
15 ms
Contact Material :
Coil Voltage :
48VDC
Termination Style :
Plug In
Operate Time :
15 ms
Coil Type :
Non Latching
Seal Rating :
Contact Rating (Current) :
10 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Coil Insulation :
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max
Features :
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Must Operate Voltage :
36 VDC
Coil Resistance :
1 kOhms
Product Status :
Active
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Must Release Voltage :
11 VDC