BR246D-1000A1-48V
Mfr.Part #
BR246D-1000A1-48V
Manufacturer
Microchip Technology
Description
2PDT 10 AMP SUPRESSED RELAY
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Seal Rating :
Series :
BR246D
Contact Material :
Coil Resistance :
1 kOhms
Termination Style :
Plug In
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max
Operate Time :
15 ms
Coil Insulation :
Must Operate Voltage :
36 VDC
Coil Current :
48 mA
Features :
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Release Voltage :
11 VDC
Release Time :
15 ms
Coil Type :
Non Latching
Mounting Type :
Through Hole
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Package :
Bulk
Coil Voltage :
48VDC