BR246-80G3-12V
Mfr.Part #
BR246-80G3-12V
Manufacturer
Microchip Technology
Description
2PDT 10 AMP RELAY
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Mounting Style :
Panel Mount
Termination Style :
Coil Type :
Non-Latching
Coil Voltage :
12 VDC
Release Time :
7 ms
Contact Current Rating :
10 A
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Product Status :
Active
Type :
Socket
Seal Rating :
Product :
Low Signal Relays
Contact Rating (Current) :
10 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Current :
150 mA
Package :
Bulk
Must Operate Voltage :
8.3 VDC
Contact Material :
Coil Resistance :
80 Ohms
Operate Time :
7 ms
Features :
Series :
BR246
Power Consumption :
500 mW
Must Release Voltage :
0.6 Vdc
Switching Voltage :
115VAC, 28VDC - Max