BR246-80C3-12V-016M
Mfr.Part #
BR246-80C3-12V-016M
Manufacturer
Microsemi
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Physical Dimension :
26.03mm x 25.65mm x 13.34mm
Termination :
PLUG
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
100000000Ohm
ECCN Code :
EAR99
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@115VAC
Body Height :
13.34mm
Relay Form :
2 Form C
Body Length or Diameter :
26.03mm
Contact (AC) Max Rating M Load :
4A@115VAC
Number of Terminations :
8
Throw Configuration :
DPDT
Min Operating Temperature :
-70°C
Coil Current :
150mA
Mount :
Flanges
Weight :
45.4g
Max Current Rating :
10A
Max Voltage Rating (AC) :
208V
Operate Time :
15 ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil/Input Supply Type :
DC
PCB Hole Count :
8
Coil Voltage :
12V
Contact (AC) Max Rating I Load :
8A@115VAC
Length - Termination :
0.0068 inch
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Release Time :
15 ms
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Resistance :
80Ohm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Input Switching Control Type :
Random
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1250 Vrms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Coil Voltage (DC) :
12V
Body Breadth :
25.65 mm
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1250 Vrms
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@28VDC
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C