BR246-320A2-28V-029L
Mfr.Part #
BR246-320A2-28V-029L
Manufacturer
Microsemi
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Termination :
PLUG
HTS Code :
Release Time :
15 ms
Packaging :
Bulk
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1250 Vrms
Physical Dimension :
26.03mm x 13.33mm x 25.65mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Min Operating Temperature :
-70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Body Height :
25.65mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mount :
Flanges
Contact (AC) Max Rating M Load :
4A@115VAC
Coil/Input Supply Type :
DC
Weight :
45.4g
PCB Hole Count :
8
Length - Termination :
0.0068 inch
Number of Terminations :
8
Throw Configuration :
DPDT
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1250 Vrms
Max Operating Temperature :
125°C
Relay Form :
2 Form C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
26.03mm
Contact (AC) Max Rating I Load :
8A@115VAC
Coil Voltage :
28V
Coil Resistance :
320ohm
Radiation Hardening :
No
Body Breadth :
13.33 mm
Coil Voltage (DC) :
28V
Max Current Rating :
10A
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@28VDC
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@115VAC
Max Voltage Rating (AC) :
208V
Input Switching Control Type :
Random
Operate Time :
15 ms
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Current :
87.5mA