BR246-20C1-6V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BR246-20C1-6V
Manufacturer
Microchip Technology
Description
2PDT 10 AMP RELAY
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
4.2 VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Insulation :
Termination Style :
Contact Rating (Current) :
10 A
Release Time :
7 ms
Seal Rating :
Mounting Type :
Operate Time :
7 ms
Contact Material :
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage :
6VDC
Switching Voltage :
115VAC, 28VDC - Max
Series :
BR246
Coil Resistance :
20 Ohms
Package :
Bulk
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
300 mA
Features :
Must Release Voltage :
0.3 VDC