BR230D-890C3-48V-032L
Mfr.Part #
BR230D-890C3-48V-032L
Manufacturer
Microchip Technology
Description
4PDT 10 AMP SUPRESSED RELAY QPL,
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Seal Rating :
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Release Voltage :
11 VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max
Coil Type :
Non Latching
Package :
15 ms
Termination Style :
Plug In
Features :
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Operate Time :
15 ms
Must Operate Voltage :
36 VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Resistance :
890 Ohms
Contact Material :
Coil Current :
53.9 mA
Coil Voltage :
48VDC