BR230D-890A1-48V-028L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BR230D-890A1-48V-028L
Manufacturer
Microsemi
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Input Switching Control Type :
Random
Max Voltage Rating (AC) :
208V
Coil/Input Supply Type :
DC
Body Length or Diameter :
26.03mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1250 Vrms
Coil Current :
53.93mA
Length - Termination :
0.0068 inch
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Max Operating Temperature :
125°C
Max Current Rating :
10A
Termination :
PLUG
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1250 Vrms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Min Operating Temperature :
-70°C
Relay Form :
4 Form C
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@28VDC
Coil Voltage :
48V
Packaging :
Bulk
HTS Code :
PCB Hole Count :
14
Body Height :
25.65mm
Weight :
85.05g
Mount :
Flanges
Physical Dimension :
26.03mm x 26.03mm x 25.65mm
Radiation Hardening :
No
Contact (AC) Max Rating I Load :
8A@115VAC
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Throw Configuration :
4PDT
Body Breadth :
26.03 mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@115VAC
Release Time :
15 ms
Series :
BR230D
Coil Resistance :
890ohm
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Contact (AC) Max Rating M Load :
4A@115VAC
Operate Time :
15 ms
Coil Voltage (DC) :
48V