BR230D-78A2-12V-014M
Mfr.Part #
BR230D-78A2-12V-014M
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
Rectangular, Blade
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Release Voltage(DC) :
3.5 V
Relay Form :
4 Form C
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA
Applications :
Electrical, Industrial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Weight :
85.05 g
Number of Terminals :
14
Body Length or Diameter :
26.03 mm
Approvals :
CSA, UR
PCB Hole Count :
14
Series :
Mounting Type :
Holder
Response Time :
Fuse Type :
Square
Current Rating :
1.1kA
Relay Function :
4PDT
Operate Time :
15 ms
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Input Switching Control Type :
Random
Physical Dimension :
26.03mm x 26.03mm x 25.65mm
Insulation Resistance :
Body Breadth :
26.03 mm
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1250 Vrms
Packaging :
Bulk
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1250 Vrms
Body Height :
25.65 mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Coil Operate Voltage(DC) :
9 V
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Size / Dimension :
2.008 L x 2.992 W x 3.622 H (51.00mm x 76.00mm x 92.00mm)
Coil Resistance :
78 Ω
Microsemi Corporation
Termination Type :
Solder
Coil Voltage(DC)-Max :
15 V
Terminal Length :
0.0068 inch
Release Time :
15 ms
Voltage Rating - AC :
700V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Package / Case :
Rectangular, Blade
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V