BR230D-20B3-6V
Mfr.Part #
BR230D-20B3-6V
Manufacturer
Microsemi
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 6V
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Body Length or Diameter :
26.04mm
Coil Voltage :
6V
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1250 Vrms
Coil Resistance :
20Ohm
Relay Form :
4 Form C
Physical Dimension :
26.04mm x 26.04mm x 25.65mm
Max Voltage Rating (AC) :
208V
Coil Voltage (DC) :
6V
Series :
BR230D
Body Breadth :
26.04 mm
ECCN Code :
EAR99
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact (AC) Max Rating M Load :
4A@115VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact (AC) Max Rating I Load :
8A@115VAC
Input Switching Control Type :
Random
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1250 Vrms
Operate Time :
16 ms
Release Time :
16 ms
Packaging :
Bulk
Max Current Rating :
10A
Coil Current :
300mA
Mount :
Flanges
Max Operating Temperature :
125°C
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Max Voltage Rating (DC) :
28V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length - Termination :
0.0078 inch
Coil Power :
1800mW
Relay Action :
Momentary
Min Operating Temperature :
-70°C
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@208VAC
Throw Configuration :
4PDT
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@28VDC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Number of Terminations :
14
Reference Standard :
MIL-PRF-83536
Termination :
J-Hook
Weight :
85.05g
HTS Code :
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Radiation Hardening :
No
Body Height :
25.65mm