BR230-890B3-48V
Mfr.Part #
BR230-890B3-48V
Manufacturer
Microchip Technology
Description
4PDT 10 AMP RELAY
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Features :
Must Release Voltage :
11 VDC
Product Status :
Active
Coil Type :
Non Latching
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Release Time :
15 ms
Termination Style :
Solder Hook
Coil Voltage :
48VDC
Package :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Insulation :
Seal Rating :
Contact Rating (Current) :
10 A
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Must Operate Voltage :
36 VDC
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max
Series :
BR230
Coil Resistance :
890 Ohms
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Contact Material :
Coil Current :
53.9 mA