BR230-890A2-48V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BR230-890A2-48V
Manufacturer
Microchip Technology
Description
4PDT 10 AMP RELAY
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Coil Current :
53.9 mA
Coil Resistance :
890 Ohms
Coil Voltage :
48VDC
Series :
BR230
Must Operate Voltage :
36 VDC
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
15 ms
Contact Rating (Current) :
10 A
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Termination Style :
Plug In
Features :
Contact Material :
Product Status :
Active
Seal Rating :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Release Voltage :
11 VDC