BQ27530YZFT-G1
- Mfr.Part #
- BQ27530YZFT-G1
- Battery Management
- Series :
- Impedance Track™
- Min Supply Voltage :
- 2.8V
- Factory Lead Time :
- 6 Weeks
- Surface Mount
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- NOT SPECIFIED
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- Lead Free
- Lifecycle Status :
- ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
- 1 (Unlimited)
- Pbfree Code :
- Lithium-Ion
- ECCN Code :
- EAR99
- Qualification Status :
- Not Qualified
- ROHS3 Compliant
- Operating Supply Current :
- 118μA
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Output Voltage :
- 400mV
- Mount :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C TA
- Length :
- 1.75mm
- Base Part Number :
- BQ27530
- Terminal Finish :
- Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
- Power Supplies :
- 3.6V
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Height :
- 625μm
- Supply Voltage :
- 3.6V
- e1
- Number of Cells :
- 1
- Max Supply Voltage :
- 4.5V
- Function :
- Battery Monitor
- Width :
- 2.75mm