BQ27520YZFR-G2
- Mfr.Part #
- BQ27520YZFR-G2
- Manufacturer
- Texas Instruments
- Package / Case
- 15-UFBGA, DSBGA
- Datasheet
- Download
- Description
- IC BATT FUEL GAUGE LIION 15DSBGA
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Battery Management
- Analog IC - Other Type :
- POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
- Radiation Hardening :
- No
- Terminal Form :
- Ball
- Thickness :
- 0m
- Number of Pins :
- 15
- Surface Mount :
- yes
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Contact Plating :
- Copper, Silver, Tin
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Supply Voltage :
- 3.6V
- Number of Channels :
- 1
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Min Supply Voltage :
- 2.7V
- Power Supplies :
- 3.6V
- Adjustable Threshold :
- No
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- Terminal Position :
- BOTTOM
- Package / Case :
- 15-UFBGA, DSBGA
- Lead Free :
- Lead Free
- Battery Chemistry :
- Lithium-Ion
- Function :
- Battery Monitor
- Length :
- 1.75mm
- JESD-609 Code :
- e1
- Base Part Number :
- BQ27520
- Number of Terminations :
- 15
- Max Supply Voltage :
- 4.5V
- Interface :
- I2C
- Terminal Finish :
- Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C TA
- Width :
- 2.75mm