BQ2085DBTR-V1P2G4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BQ2085DBTR-V1P2G4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Battery Management
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
124.000814mg
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.2mm
Lead Free :
Lead Free
Adjustable Threshold :
yes
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Output Voltage :
14.4V
Width :
4.4mm
Number of Channels :
1
Function :
Battery Monitor
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
38
Package / Case :
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Base Part Number :
BQ2085
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Terminal Pitch :
0.5mm
Interface :
SMBus
Number of Terminations :
38
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Length :
9.7mm
Terminal Position :
Dual
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
BQ2085DBTR-V1P2G4
Introducing Battery Management Texas Instruments BQ2085DBTR-V1P2G4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:1, Number of Pins:38, Package / Case:38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:BQ2085, Number of Terminations:38, Operating Temperature:-20°C~85°C TA, BQ2085DBTR-V1P2G4 pinout, BQ2085DBTR-V1P2G4 datasheet PDF, BQ2085DBTR-V1P2G4 amp .Beyond Battery Management Texas Instruments BQ2085DBTR-V1P2G4 ,we also offer DS2786G+T&R, BQ40Z50RSMR-R1, BQ28Z610DRZT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.