BQ2085DBT-V1P2
Mfr.Part #
BQ2085DBT-V1P2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Battery Management
Operating Supply Voltage :
3.3V
HTS Code :
Interface :
SMBus
Base Part Number :
BQ2085
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
Width :
4.4mm
Function :
Battery Monitor
Number of Pins :
38
Weight :
124.000814mg
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Number of Terminations :
38
Max Supply Voltage :
3.6V
Length :
9.7mm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Terminal Pitch :
0.5mm
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Lead Free :
Contains Lead
Min Supply Voltage :
3V
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Packaging :
Tube
Package / Case :
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Dual
Datasheets
BQ2085DBT-V1P2
Introducing Battery Management Texas Instruments BQ2085DBT-V1P2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:BQ2085, Number of Pins:38, Operating Temperature:-20°C~85°C TA, Number of Terminations:38, Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:1, Package / Case:38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width), BQ2085DBT-V1P2 pinout, BQ2085DBT-V1P2 datasheet PDF, BQ2085DBT-V1P2 amp .Beyond Battery Management Texas Instruments BQ2085DBT-V1P2 ,we also offer DS2786G+T&R, BQ40Z50RSMR-R1, BQ28Z610DRZT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.