BQ1001-9RG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BQ1001-9RG
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 102W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Approval Agency :
CE, CSAus, EAC, NEMKO
Voltage - Input (Min) :
14.4V
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Power (Watts) :
102W
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs :
1
Efficiency :
86%
Series :
Melcher Q (66 ~ 132W)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
6.46Lx4.37W x 0.78 H 164.0mmx111.0mmx19.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Isolation :
2.1kV
Voltage - Output 1 :
5.1V
Current - Output (Max) :
20A
Operating Temperature :
-40°C~71°C
Voltage - Input (Max) :
36V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
BQ1001-9RG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH