BQ014G0123J
Mfr.Part #
BQ014G0123J
Description
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD
Through Hole
Published :
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Lead Diameter :
500 µm
Lead Length :
4.1mm
Capacitance :
0.012µF
Lead Pitch :
5.08mm
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
GENERAL PURPOSE
Width :
2.5mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Height :
6.5mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
1 %
Voltage - Rated AC :
160V