BPS8B96FLD200L9LF
Mfr.Part #
BPS8B96FLD200L9LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DIN RCPT 96POS IN-LINE GOLD
Manufacturer :
Product Category :
DIN 41612
Option :
GENERAL PURPOSE
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Total Number of Contacts :
96
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Bronze
Length :
94.9mm
Contact Finish Thickness :
49.3μin 1.25μm
DIN Conformance :
yes
Material - Insulation :
Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
96
Series :
BPS8
Contact Finish :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Orientation :
Straight
Number of Rows :
3
Contact Plating :
Gold, Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Depth :
17.3mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
MIL Conformance :
Termination :
IDC
Current Rating :
1.5A
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Tray
Contact Resistance :
20mOhm