BPS140-HG300P-1SG
Mfr.Part #
BPS140-HG300P-1SG
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
PRESSURE SENSOR, ANALOG, 300 PSI
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Pressure Type :
Gauge
Maximum Pressure :
600PSI (4136.85kPa)
Port Size :
Male - 0.106" (2.69mm) Tube
Series :
BPS140
Accuracy :
±0.25%
Product Status :
Active
Operating Supply Current :
10 mA
Bourns
Operating Supply Voltage :
5 V
Product Type :
Pressure Sensors
Output Type :
Analog Voltage
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PIEZORESISTIVE
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Features :
Factory Lead Time :
13 Weeks, 4 Days
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Subcategory :
Sensors
Packaging :
Reel
Termination Style :
Solder Pad
Reach Compliance Code :
Unknown
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
Brand :
Bourns
Applications :
Board Mount
Supplier Device Package :
Port Type :
Single Axial Barbless
Port Style :
Barbless
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Pressure :
300PSI (2068.43kPa)
Resolution :
0.02 %
Product Category :
Board Mount Pressure Sensors
Output :
0.45 V ~ 4.95 V
Datasheets
BPS140-HG300P-1SG
Introducing Pressure Sensors, Transducers Bourns, Inc. BPS140-HG300P-1SG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 150°C, Package / Case:-, Output:0.45 V ~ 4.95 V, BPS140-HG300P-1SG pinout, BPS140-HG300P-1SG datasheet PDF, BPS140-HG300P-1SG amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Bourns, Inc. BPS140-HG300P-1SG ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
BPS140 Series Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -40°C ~ 150°C 300PSI (2068.43kPa) Barbless ±0.25% 0.45 V ~ 4.95 V 4.5V ~ 5.5V
BPS140-HG300P-1SG Overview
This transducer is included in the package -. Ensure reliable performance by setting the transducers' temperature to -40°C ~ 150°C. It is possible to use the transducers with a supply voltage of 4.5V ~ 5.5V without any problems. It comes in the package of a Reel.
BPS140-HG300P-1SG Features
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C
BPS140 series
Operating Pressure: 300PSI (2068.43kPa)
Operating Supply Voltage: 5 V