BPS130-HA500P-1SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BPS130-HA500P-1SG
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
PRESSURE SENSOR, ANALOG, 500 PSI
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Applications :
Board Mount
Pressure Type :
Absolute
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Bourns
Product Type :
Pressure Sensors
Operating Supply Voltage :
5 V
Package / Case :
Product Category :
Board Mount Pressure Sensors
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Brand :
Bourns
Operating Pressure :
500PSI (3447.38kPa)
Port Style :
Barbless
Factory Lead Time :
13 Weeks, 4 Days
Operating Supply Current :
10 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Maximum Pressure :
1000PSI (6894.76kPa)
Features :
Port Type :
Single Axial Barbless
Output Type :
Analog Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Device Package :
Termination Style :
Solder Pad
Package :
Tape and Reel (TR)
Port Size :
Male - 0.122" (3.1mm) Tube
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
BPS130
Accuracy :
±0.25%
Output :
0.45 V ~ 4.95 V
Subcategory :
Sensors
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
BPS130-HA500P-1SG
Introducing Pressure Sensors, Transducers Bourns, Inc. BPS130-HA500P-1SG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:-, Operating Temperature:-40°C ~ 150°C, Output:0.45 V ~ 4.95 V, BPS130-HA500P-1SG pinout, BPS130-HA500P-1SG datasheet PDF, BPS130-HA500P-1SG amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Bourns, Inc. BPS130-HA500P-1SG ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
BPS130 Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C ~ 150°C 500PSI (3447.38kPa) Barbless ±0.25% 0.45 V ~ 4.95 V 4.5V ~ 5.5V
BPS130-HA500P-1SG Overview
This transducer is included in the package -. Ensure reliable performance by setting the transducers' temperature to -40°C ~ 150°C. It is possible to use the transducers with a supply voltage of 4.5V ~ 5.5V without any problems.
BPS130-HA500P-1SG Features
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C
BPS130 series
Operating Pressure: 500PSI (3447.38kPa)
Operating Supply Voltage: 5 V