BP202-NKO24H
Mfr.Part #
BP202-NKO24H
Description
LED LAMP T-1 3/4 BI-PIN 24V SUB
Product Category :
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Configuration :
Single
Size :
5.1mm
Shape :
Round
Overall Height :
17.3mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Luminous Intensity :
8000.0 mcd
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Bulk
Peak Wavelength :
605 nm
Color :
Orange
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Functions :
1
T-code :
T-1 3/4
Lens Type :
WATER CLEAR
Forward Current-Max :
0.02A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Viewing Angle :
15 deg
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
3.2mm
Datasheets
BP202-NKO24H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING