BP202-NFW24H
Mfr.Part #
BP202-NFW24H
Description
LED LAMP T-1 3/4 BI-PIN 24V
Product Category :
Millicandela Rating :
280mcd
Terminal Pitch :
3.2mm
Applications :
General Purpose Lighting
Packing Method :
Bulk
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Viewing Angle :
75 deg
Overall Height :
15.7mm
Base Type :
Bi-Pin
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
T - 1 3/4
Color :
White
Surface Mount :
No
Number of Functions :
1
T-code :
T-1 3/4
Can Replace Lamps :
Multiple Bi-Pin Base Lamps
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Luminous Intensity :
280.0 mcd
Shape :
Cylindrical
Number of Terminations :
2
Lens Type :
WATER CLEAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
BP202
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
24V
Configuration :
Single
Forward Current-Max :
0.018A
Datasheets
BP202-NFW24H
Visual Communications Company, LLC BP202-NFW24H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING