BP202-NFR15H
Mfr.Part #
BP202-NFR15H
Description
LED LAMP T-1 3/4 BI-PIN 15V SUB
Product Category :
Lens Type :
WATER CLEAR
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Size / Dimension :
T - 1 3/4
Forward Current-Max :
0.028A
Viewing Angle :
75 deg
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
15V
Overall Height :
15.7mm
Configuration :
Single
Luminous Intensity :
780.0 mcd
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
3.2mm
T-code :
T-1 3/4
Color :
Red
Can Replace Lamps :
Multiple Bi-Pin Base Lamps
Packing Method :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Type :
Bi-Pin
Wavelength :
634nm
Applications :
General Purpose Lighting
Millicandela Rating :
780mcd
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shape :
Cylindrical
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
BP202
Datasheets
BP202-NFR15H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING