BP202-LRG28H
Mfr.Part #
BP202-LRG28H
Description
LED LAMP T-1 3/4 BI-PIN 28V SUB
Product Category :
Overall Height :
17.3mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
3.2mm
Packing Method :
Bulk
T-code :
T-1 3/4
Shape :
Round
Viewing Angle :
60 deg
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Not Applicable
Size :
5.1mm
Optoelectronic Device Type :
DUAL COLOR LED
Color :
Red/Green
Luminous Intensity :
90.0/40.0 mcd
Forward Current-Max :
0.018A
Configuration :
COMMON BIPOLAR TERMINAL, 2 ELEMENTS
Peak Wavelength :
660/565 nm
Number of Functions :
1
Datasheets
BP202-LRG28H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING