BM23FR0.6-8DS-0.35V(895)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BM23FR0.6-8DS-0.35V(895)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 8POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.014 0.35mm
Stack Height (Mating) :
0.6mm
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Series :
BM23
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
8
Contact Finish Thickness :
1.97μin 0.050μm
Height Above Board :
0.024 0.61mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Solder Retention
Hirose BM23FR0.6-8DS-0.35V(895)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.014 0.35mm Surface Mount 8 Positions BM23 Gold