BM14B-SRSS-TB(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BM14B-SRSS-TB(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
No
Lead Free :
Lead Free
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Male Pin
Mount :
Surface Mount, Termination
Gender :
Male
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
1A
Contact Finish - Mating :
Tin
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
UL Flammability Code :
94V-0
Voltage - Rated :
50V
Style :
Board to Cable/Wire
Additional Feature :
Top Entry
Published :
Stack Height (Mating) :
4.9mm
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
14
Contact Shape :
Square
Orientation :
Straight
Feature :
Solder Retention
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Housing Color :
Natural
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Rows :
1
Insulation Height :
0.167 4.25mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
14
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Header
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Housing Material :
Nylon
Series :
SR
RoHS Status :
RoHS Compliant
JST BM14B-SRSS-TB(LF)(SN)
SR Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Cable/Wire 0.167 4.25mm Height