BK1005HW241-TV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BK1005HW241-TV
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0402 1LN
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Series :
BK
Tolerance :
25%
Core Material :
Ferrite
Impedance @ Frequency :
240Ohm @ 100MHz
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Height :
500μm
HTS Code :
Rated Current :
0.4A
Number of Functions :
1
Weight :
652.039032μg
DC Resistance (DCR) (Max) :
310mOhm
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Impedance :
240Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper
Number of Lines :
1
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.5mm
Max DC Current :
400mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
100MHz
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
BK1005HW241-TV
TAIYO YUDEN BK1005HW241-TV
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN