BK1005HW241-T
Mfr.Part #
BK1005HW241-T
Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0402 1LN
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
Impedance @ Frequency :
240Ohm @ 100MHz
Tolerance :
25%
Construction :
Chip Bead
Packing Method :
Tape and Reel
yes
Frequency :
100MHz
Case Code (Metric) :
Halogen Free :
Halogen Free
Height :
500μm
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Max DC Current :
400mA
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Impedance :
240Ohm
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
100MHz
Case Code (Imperial) :
Depth :
550μm
Current Rating :
400mA
Width :
0.5mm
DC Resistance (DCR) (Max) :
310mOhm
Datasheets
BK1005HW241-T
TAIYO YUDEN BK1005HW241-T
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN