BK1005HS800-T
Mfr.Part #
BK1005HS800-T
Description
FERRITE BEAD 80 OHM 0402 1LN
Ferrite Beads and Chips
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Max DC Current :
700mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Material :
Ferrite
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Halogen Free :
Halogen Free
Mount :
Surface Mount
Impedance :
80Ohm
Packing Method :
Tape and Reel
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Number of Functions :
1
Impedance @ Frequency :
80Ohm @ 100MHz
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
BK
Depth :
550μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
Termination :
SMD/SMT
Construction :
Chip Bead
Case Code (Metric) :
Rated Current :
0.7A
Tolerance :
25%
Height :
500μm
DC Resistance (DCR) (Max) :
100MOhm
Test Frequency :
100MHz
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Number of Lines :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BK1005HS800-T
TAIYO YUDEN BK1005HS800-T
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN