BH12PB1WHFV-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BH12PB1WHFV-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOT-665
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA HVSOF5
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Current Limit :
160mA
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
SOT-665
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Accuracy :
1 %
Number of Outputs :
Nominal Output Voltage :
1.2V
Max Supply Current :
40μA
Dropout Voltage1-Nom :
0.315V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
Tape and Reel
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
5
PSRR :
60dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA
Number of Functions :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Current :
150mA
Pin Count :
5
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage :
600mV
Terminal Form :
Flat
Terminal Position :
Dual
Radiation Hardening :
No
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
1.2V
Height Seated (Max) :
0.6mm
ECCN Code :
EAR99
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
60dB
Max Power Dissipation :
410mW
Number of Pins :
Output Configuration :
Positive
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Control Features :
Enable
Quiescent Current :
4μA
Base Part Number :
BH12PB1
Output Voltage :
1.2V
Min Input Voltage :
1.7V