BGA736L16E6327XTSA1
Mfr.Part #
BGA736L16E6327XTSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
16-XFQFN Exposed Pad
Description
IC AMP W-CDMA 800/900MHZ TSLP16
Manufacturer :
Infineon Technologies
Gain :
16.1dB
P1dB :
-11dBm
Additional Feature :
LOW NOISE
Voltage - Supply :
2.7V~3V
Test Frequency :
1.9GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
16-XFQFN Exposed Pad
Frequency :
800MHz 900MHz 1.8GHz 1.9GHz 2.1GHz
Noise Figure :
7.8dB
Operating Temperature (Max) :
85°C
Published :
Operating Supply Current :
5.3mA
Number of Pins :
16
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Input Power-Max (CW) :
4dBm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
RF Type :
W-CDMA, HSPDA
Characteristic Impedance :
50Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Construction :
COMPONENT
RF/Microwave Device Type :
NARROW BAND LOW POWER
Infineon Technologies BGA736L16E6327XTSA1
16.1dB W-CDMA, HSPDA NARROW BAND LOW POWER Tape & Reel (TR) 800MHz 900MHz 1.8GHz 1.9GHz 2.1GHz 2.7V~3V P1dB:-11dBm 7.8dB 5.3mA Surface Mount
BGA736L16E6327XTSA1 Overview
Cost-effective NARROW BAND LOW POWER RF/Microwave Amplifier.RF Type W-CDMA, HSPDA from the RF amplifier.The RF Amp' packaging Tape & Reel (TR) provides high reliability.The RF power Amplifier is convenient for international shipping since it is packaged in 16-XFQFN Exposed Pad.mount Amplifiers RFing in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~3V volts.Additional features of this RF Amp include: LOW NOISEThe supply current needs to be operated in the range of 5.3mA.high power RF Amplifiers with 16 pins are designed.
BGA736L16E6327XTSA1 Features
NARROW BAND LOW POWER RF/Microwave Amplifier
RF Type W-CDMA, HSPDA
2.7V~3V voltage
16 pins