BGA735N16E6327XTSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BGA735N16E6327XTSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
16-XFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC AMP UMTS 800MHZ 900MHZ TSNP16
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
RF Amplifiers
Number of Pins :
16
Package / Case :
16-XFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply :
3.6V
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
16
Published :
Terminal Position :
QUAD
Operating Supply Voltage :
2.8V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Noise Figure :
1.1dB
Frequency :
800MHz 900MHz 1.8GHz 1.9GHz 2.1GHz
P1dB :
-6dBm
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.4mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Channels :
3
Gain :
16dB
Terminal Pitch :
0.5mm
Temperature Grade :
Other
RF Type :
UMTS
Nominal Supply Current :
10mA
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Halogen Free :
Halogen Free
Min Operating Temperature :
-30°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
2.8V
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Infineon Technologies BGA735N16E6327XTSA1
16dB UMTS Tape & Reel (TR) 800MHz 900MHz 1.8GHz 1.9GHz 2.1GHz 3.6V P1dB:-6dBm 1.1dB Surface Mount
BGA735N16E6327XTSA1 Overview
Input RF type UMTS of the RF amplifier.High reliability is achieved using advanced RF Amp' packaging Tape & Reel (TR).Shipping overseas is convenient thanks to the RF power Amplifier's packaging in 16-XFQFN Exposed Pad.The mount Amplifiers RF should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 3.6V volts to the Amplifiers RF.16 pins are on the high power RF Amplifier.Overall, the RF Amplifier contains 1 function(s).16 terminations with various functions.At a temperature around 85°C degrees Celsius, RF power Amplifier shouldbe running.
BGA735N16E6327XTSA1 Features
RF Type UMTS
3.6V voltage
16 pins