BGA3023518
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BGA3023518
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
1.2 GHZ 20 DB GAIN CATV AMPLIFIE
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
RF Amplifiers
RF Type :
CATV
Current - Supply :
350mA
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Noise Figure :
5dB
Voltage - Supply :
7.6V ~ 8.4V
Supplier Device Package :
8-HSO
P1dB :
30dBm
Package / Case :
Series :
Test Frequency :
40MHz ~ 1.2GHz
Package :
Bulk
Frequency :
40MHz ~ 1.2GHz
Gain :
20dB
Datasheets
BGA3023518
Introducing RF Amplifiers NXP Semiconductors BGA3023518 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad, Gain:20dB, BGA3023518 pinout, BGA3023518 datasheet PDF, BGA3023518 amp .Beyond RF Amplifiers NXP Semiconductors BGA3023518 ,we also offer PGA-103+, ERA-3SM+, PGA-105+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NXP Semiconductors BGA3023518
20dB CATV 40MHz ~ 1.2GHz 7.6V ~ 8.4V P1dB:30dBm 5dB Surface Mount
BGA3023518 Overview
A RF type of CATV is provided by the RF amplifier.The RF power Amplifier has been packed in 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad for convenient overseas shipping.You should mount Amplifiers RF in the way of Surface Mount.7.6V ~ 8.4V voltage is available from the Amplifiers RF.There is a supply RF Amplifiers' current called 350mA that is used to operate it.
BGA3023518 Features
RF Type CATV
7.6V ~ 8.4V voltage
350mA current