BFC246829105
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BFC246829105
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Length :
26.0096mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Width :
9.906mm
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Size / Dimension :
1.024Lx0.390W 26.00mmx9.90mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
22.5mm
Dielectric :
PET
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
220V