BFC241861604
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BFC241861604
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Width :
8.509mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Termination :
PC Pins
Dielectric :
PP
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated AC :
100V
Capacitance :
160nF
Published :
Lead Pitch :
15mm
Series :
MKP418
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
Feature :
Long Life
Length :
17.5006mm
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
High Frequency, Switching
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
250V
Min Operating Temperature :
-55°C