BFC238562133
Mfr.Part #
BFC238562133
Description
CAP FILM 0.013UF 5% 2KVDC RADIAL
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
Length :
17.5006mm
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
700V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
15.0114mm
Series :
MKP385
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Width :
8.509mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.013µF
Contact Plating :
Tin
Datasheets
BFC238562133
MKP385 0.013μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
BFC238562133 Overview
Its lead spacing is 0.591 15.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.