BFC238553223
Mfr.Part #
BFC238553223
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
Dielectric :
PP
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Capacitance :
0.022µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Size / Dimension :
0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
Length :
17.5006mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Series :
MKP385
Width :
8.509mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
550V
Published :
Datasheets
BFC238553223
MKP385 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
BFC238553223 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.