BFC238346362
Mfr.Part #
BFC238346362
Description
CAP FILM 3600PF 5% 1.4KVDC RAD
Packaging :
Bulk
Capacitance :
3600pF
Length :
30.988mm
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Width :
18.0086mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
1.220Lx0.709W 31.00mmx18.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
27.5082mm
Series :
MMKP383
Voltage - Rated AC :
500V
Height Seated (Max) :
1.102 28.00mm
Dielectric :
PP
Applications :
High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±5%