BFC237538392
Mfr.Part #
BFC237538392
Description
CAP FILM 3900PF 5% 1.6KVDC RAD
Tolerance :
±5%
Capacitance :
3900pF
Terminal Pitch :
7.5mm
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size Code :
Published :
Voltage - Rated AC :
500V
Series :
KP/MKP 375
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
20 Weeks
HTS Code :
Packing Method :
TR, 14 INCH
Size / Dimension :
0.728Lx0.354W 18.50mmx9.00mm
Lead Free :
Lead Free
Width :
9mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10.0076mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Length :
18.5mm