BFC2370FH333
Mfr.Part #
BFC2370FH333
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Voltage - Rated AC :
160V
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
Automotive
Contact Plating :
Tin
Through Hole
Width :
3.5052mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Long Life
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
0.033µF
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
7.1882mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
400V
Series :
MKT370
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric :
PET
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Published :
Lead Pitch :
5.08mm
Datasheets
BFC2370FH333
Vishay BFC2370FH333
MKT370 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC2370FH333 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.200 5.08mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.