BFC237066333
Mfr.Part #
BFC237066333
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
Voltage - Rated DC :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6mm
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.08mm
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Feature :
Long Life
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height :
11mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 220
Dielectric :
PET
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive
Lead Diameter :
500 µm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Length :
7.2mm
Series :
MKT370
Capacitance :
0.033µF
Published :
Voltage - Rated AC :
220V
Datasheets
BFC237066333
Vishay BFC237066333
MKT370 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC237066333 Overview
Lead spacing is 0.200 5.08mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.