BFC237065273
Mfr.Part #
BFC237065273
Description
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RAD
Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 220
Capacitance :
0.027μF
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Pitch :
5.08mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Voltage - Rated AC :
220V
Series :
MKT370
Length :
7.2mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Applications :
Automotive
Depth :
4.5mm
Tolerance :
±10%
Feature :
Long Life
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
400V
Dielectric :
PET
Packing Method :
Ammo Pack
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Height :
9mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Size Code :
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
PC Pins
Type :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
BFC237065273
Vishay BFC237065273
MKT370 0.027μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC237065273 Overview
Electrical devices with 0.200 5.08mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.