BFC237059152
Mfr.Part #
BFC237059152
Description
CAP FILM 1500PF 5% 400VDC RADIAL
Film Capacitors
Height :
6.5mm
Voltage - Rated DC :
400V
Series :
MKT370
Width :
2.5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 220
Lead Pitch :
5.08mm
Pbfree Code :
yes
PC Pins
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Dielectric :
PET
Packing Method :
TR, 14 INCH
Lead Diameter :
500 µm
Size Code :
Capacitance :
1500pF
Feature :
Long Life
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Automotive
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
220V
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.2mm
Datasheets
BFC237059152
Vishay BFC237059152
MKT370 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC237059152 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.200 5.08mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.