BFC237051273
Mfr.Part #
BFC237051273
Description
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RAD
Stock
400
In Stock :
400
Film Capacitors
HTS Code :
Series :
MKT370
Lead Pitch :
5.08mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height :
9mm
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
400V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 220
Lead Diameter :
500 µm
Length :
7.2mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Published :
2011
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Voltage - Rated AC :
220V
Feature :
Long Life
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PET
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
4.5mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Capacitance :
0.027μF
Termination :
PC Pins
Terminal Shape :
Wire
Applications :
Automotive
Size Code :
2818
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Datasheets
BFC237051273
Vishay BFC237051273
MKT370 0.027μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC237051273 Overview
Its lead spacing is 0.200 5.08mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.