BFC237049152
Mfr.Part #
BFC237049152
Description
CAP FILM 1500PF 5% 250VDC RADIAL
Series :
MKT370
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Long Life
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
Automotive
Published :
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.1882mm
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
2.4892mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated AC :
160V
Dielectric :
PET
Capacitance :
1500pF
Datasheets
BFC237049152
Vishay BFC237049152
MKT370 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC237049152 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.200 5.08mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.