BFC237048682
Mfr.Part #
BFC237048682
Description
CAP FILM 6800PF 10% 250VDC RAD
Film Capacitors
Size Code :
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Length :
7.2mm
Feature :
Long Life
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
500 µm
Series :
MKT370
Radiation Hardening :
No
Applications :
Automotive
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Pitch :
5.08mm
Terminal Shape :
Wire
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial
Contact Plating :
Tin
Dielectric :
PET
Capacitance :
6800pF
Depth :
2.5mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Packing Method :
TR, 14 INCH
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 160
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Height :
6.5mm
Datasheets
BFC237048682
Vishay BFC237048682
MKT370 6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC237048682 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.200 5.08mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.