BFC237046333
Mfr.Part #
BFC237046333
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Length :
7.1882mm
Packaging :
Bulk
PC Pins
Contact Plating :
Tin
Series :
MKT370
Feature :
Long Life
Lead Pitch :
5.08mm
Height :
8mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
0.033µF
Dielectric :
PET
Voltage - Rated DC :
250V
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
160V
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
Automotive
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
BFC237046333
Vishay BFC237046333
MKT370 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC237046333 Overview
0.200 5.08mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.