BFC237046332
Mfr.Part #
BFC237046332
Description
CAP FILM 3300PF 5% 250VDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Voltage - Rated AC :
160V
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
3300pF
Feature :
Long Life
Width :
2.4892mm
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Series :
MKT370
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.08mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Automotive
Depth :
2.5mm
Lead Diameter :
500 µm
Length :
7.1882mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Max Operating Temperature :
105°C
Dielectric :
PET
Datasheets
BFC237046332
Vishay BFC237046332
MKT370 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC237046332 Overview
Electrical devices have 0.200 5.08mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.