BFC237041473
Mfr.Part #
BFC237041473
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD
Film Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Tolerance :
±10%
Depth :
4.5mm
Capacitance :
0.047µF
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Contact Plating :
Tin
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 160
Applications :
Automotive
Termination :
PC Pins
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Length :
4mm
Published :
Dielectric :
PET
Series :
MKT370
Insulation Resistance :
3GOhm
Feature :
Long Life
Lead Diameter :
500 µm
REACH SVHC :
Unknown
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height :
11mm
Lead Pitch :
5.08mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
160V
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
BFC237041473
Vishay BFC237041473
MKT370 0.047μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC237041473 Overview
The device exhibits 3GOhm insulation resistance.Lead spacing is 0.200 5.08mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.